Jak vybrat kvalitní boty na běhání?

Jak vybrat kvalitní boty na běhání?

V začátcích je úplně v pořádku vyběhnout v teniskách, které máte doma. Pokud se však chcete běhání věnovat dlouhodobě, je vhodné investovat do kvalitní obuvi vyhovující vašemu běžeckému stylu a terénu, v němž se pohybujete. Jak takové boty na běhání vybrat?

Nejlepší samozřejmě je, pokud si dojdete na profi diagnostiku. Absolvujete minutový běh na běžeckém pásu, který se nahrává na kameru a pak vyhodnotí. Na monitoru se zjistí, jestli máte pronační, nebo neutrální došlap, a na základě toho si pak vyberete vhodnou obuv. Zvolit správně se však dá i bez této diagnostiky.

Správná velikost a terén, kde běháte

Lidé vybírající si běžeckou obuv poprvé mají obvykle potíže už s výběrem velikosti. Obecně se doporučuje koupit si boty minimálně o půl čísla větší, než nosíte normálně. Proč? Protože noha se při dlouhém běhu může prodlužovat a lehce otékat. Také se vyhnete tzv. běžeckým nehtům.

Svou velkou roli hraje i terén. Trailové běžecké boty jsou skvělé na hory či do lesů na kořeny, nikoliv do městského parku. Naopak se silničními botami příliš neuspějete v terénu. Jaký je rozdíl? Silniční boty jsou více odtlumené, trailové mívají špuntíky pro lepší záběr při odrazu.

Dále byste měli zohlednit, na jaký typ tréninku boty sháníte. Jestliže máte v plánu klusat pomalu v parku, pořiďte si tréninkovou obuv. Pro závodníky existují boty závodní, které jsou zaměřené na rychlost. Většina značek má v nabídce boty vícero typů, podobně jako jsou v závodní i tréninkové variantě k dispozici běžecké boty Saucony.

Americké běžecké boty Saucony na českém trhu

U běžeckých bot častokrát platí, že není nejlepší sáhnout po nejznámější značce. Důkazem toho je obuv Saucony, která má řadu výhod. Značka se chlubí spoustou unikátních technologií, jež u jiných bot na běh nenajdete.

Velmi pohodlné je například jejich tlumení Everun na bází kuliček z polyuretanové pěny. Na něj je spolehnutí při každém kroku, v každém kroku vám vrací spoustu vydané energie, takže se téměř vznášíte.

Noha je dobře obepnutá díky vložce do bot Comfort Line Sockliner a lehkému systému Isofiber. Snižuje se tlak na špičce a noha je skvěle podepřená.

Náraz při dopadu na patu pohlcuje sloučenina Super Rebound Compound, oporu paty tvoří také Support Frame. Nárazy v botách s těmito technologiemi jsou tlumené a příjemné.

Novinkou sezony 2020/2021 jsou Saucony Endorphin

Novinkou americké značky Saucony pro letošní rok je model Endorphin. Parádní tempové botky s neutrálním došlapem jsou velmi lehké a rychlé. Mají prodyšný svršek, nohu pevně obepnou a chrání patu. Jsou k dispozici v dámském i pánském provedení.

Běžeckou obuv Saucony pořídíte online

A kde je koupit? Nový model Endorphin i řady Triumph, Peregrine, Kinvara a další prodává Sauconyrun.cz – eshop Saucony obuvi. Pořídíte zde také běžecké oblečení a doplňky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *