Vánoce nemusejí nutně znamenat kila navíc

Vánoce nemusejí nutně znamenat kila navíc

Vánoce jsou obdobím, kdy většinou rozmnožujeme své tukové zásoby. O vánocích nám hrozí tři největší problémy – prohřešky proti životosprávě, přejídání se, konzumace potravin s vysokým obsahem tuku a cukru a také nedostatečný výdej energie – což znamená nedostatek pohybu.

Při plánu jídelníčku zůstaňte pevně nohama na zemi

Na svátky se těžko dá naplánovat takový jídelníček, aby vaše váha šla výrazně dolů. Snažte se však snížit obsah tuků ve stravě, zařadit dietnější “bílá” masa – například drůbež, králičí maso a nebo ryby. Pozor, v kuřecí kůžičce nebo kaprovi se skrývá také spousta tuku.

Tuk můžeme omezit i při výběru smetany, tvarohu jogurtu, sýru a dalších mléčných výrobků. Skryté tuky jsou také nebezpečné v uzeninách. V kuchyni bychom měli rovněž upřednostňovat tuky rostlinné před živočišnými.

Problémem je také čokoláda

I když dnes si můžeme tuto velmi oblíbenou dobrůtku koupit slazenou umělým sladidlem, stejně v ní tuky zůstávají. Co se týče dalších sladkých pokrmů, tak například koláč nebo dezert si můžeme osladit medem, ovocem, fruktózou nebo i umělým sladidlem. Pokud si chceme udržet svou štíhlou linii, je nejvhodnější si místo zákusku dát ovoce. S nějakým pamlskem, co nejméně kalorickým bychom však měli počítač předem, protože i při disciplinovaném dodržování diety nebo zásad zdravé kuchyně dříve či později dostaneme chuť na sladké.

Jídlo si vždy vychutnejte, jezte v příjemném prostředí a pomalu, mozek by měl zaregistrovat, že jsme si jídlo užili, aby mohl vyhodnotit, že “už máme dost”. Čím rychleji jídlo zhltneme, tím rychleji dostaneme hlad. Důležitá je také pravidelnost v jídle a malé porce.

Co se týče pití, vhodná je především minerální voda, neslazené čaje a neslazené přírodní džusy. Alkohol hubnutí brzdí, pokud si však dopřejete skleničku, tak je nejmenším zlem vinný střik.

Nezačínejte s dietou uprostřed svátků, kdy máte plnou ledničku, i když třeba jednodenní půst – pokud to váš zdravotní stav dovolí – si dopřát můžete.

Nezapomeňte, že k nízkoenergetické dietě patří také pohyb, který je velmi důležitý.

Zázračná pilulka, po níž byste bez námahy snadno a lehce shazovali kila neexistuje, existuje však řada přípravků, které tlumí chuť k jídlu. V jejich použití by nám měl poradit odborník, nejlépe lékař.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *